MUDr. Zuzana Mlyneková, Váš psychiater

Prečo vznikajú psychické ochorenia?

Ľudský mozog je veľmi zložitý a citlivý orgán, ktorý reaguje aj na najmenšie zmeny, ktoré sa v ňom udejú. V mozgu sú bilióny nervových buniek, volajú sa neuróny. Medzi neurónmi dochádza k prenosu informácií, tieto prebiehajú veľkou rýchlosťou. Niekedy sa stane, že sa znížia, alebo zvýšia hladiny malinkých molekúl, ktoré prenášajú informácie z jedného neuróna na druhý neurón a tým sa zmení náš psychický stav.

Napríklad pri znížených hladinkách serotonínu (tzv. hormón šťastia- to je tiež látka, ktorá prenáša informácie z jedného neurónu na druhý), človek pociťuje úzkosť, strach, napätie, má smutnú, alebo podráždenú, alebo nervóznu náladu, necíti sa psychicky dobre, necíti psychickú pohodu, nedokáže sa upokojiť, cíti často nepríjemné psychické napätie, celkovo sa cíti psychicky zle. Horšie tiež znáša záťaž, všetky povinnosti sa mu zdajú byť ťažké, všetko ho veľmi vyčerpáva. Hovoríme, že človek má depresiu.

Alebo sa zníženie serotonínu môže prejavovať len silnými úzkosťami, alebo napríklad bolesťami hlavy, rúk, nôh, kĺbov, chrbtice, alebo búšením srdca, tlakom v hrudi, alebo nepríjemnými pocitmi v oblasti žalúdka. Zníženie serotonínu na nervových zakončeniach môže mať rôzne príznaky, u každého človeka trochu odlišné, ale vždy je potrebné hladinky serotonínu zvýšiť, čo dokážeme urobiť psychiatrickou liečbou, alebo v ľahších stavoch aj len psychoterapiou. Tak dosiahneme, že mozog môže zase harmonicky pracovať a človek prestane pociťovať nepríjemné psychické alebo telesné pocity.

Čo sa môže stať, keď sa psychické ochorenie dlhodobo nelieči?

Liečbu nepríjemných psychických stavov neodporúčam odkladať, lebo potom sa tieto psychické pocity zafixujú a ťažšie sa liečia. Keď viac týždňov pociťujete nepríjemné psychické stavy, strach, úzkosť, napätie, nepokoj, alebo pociťujete viac týždňov únavu, napriek tomu, že máte dosť spánku, aj sa snažíte dosť oddychovať, tak navštívte psychiatra, aby Vám čím skôr pomohol a ochorenie sa liečilo.

Môže psychické ochorenie vzniknúť aj pre stresy a preťaženie alebo prepracovanosť v práci?

Psychické ochorenia veľmi často vznikajú z dlhodobých stresov. Počet ľudí, trpiacich úzkostnými a depresívnymi stavmi sa neustále zvyšuje. Má na tom podiel neustále sa zvyšujúca záťaž a nároky na ľudí, sociálna neistota, rýchle životné tempo, potreba neustále denne riešiť množstvo problémov a starostí.

Bývajú pri psychických ochoreniach aj poruchy spánku?

Akékoľvek psychické ochorenia často začínajú poruchami spánku. Vyskytuje sa zvýšená ospalosť, potreba spánku aj cez deň, neschopnosť ráno vstať aj po dlhom a hlbokom spánku, pocity únavy a slabosti aj po dlhom spánku. Ale oveľa častejšia je nespavosť. Človek buď nemôže večer zaspať, alebo aj zaspí, ale po 1-3 hodinách sa prebudí a už nemôže viac zaspať. Alebo má človek plytký, nie dosť hlboký, nekvalitný spánok, alebo sa prebúdza každú hodinu, alebo prespí v kuse 4-5 hodín, ale prebúdza sa skoro ráno, aj 1-2 hodiny pred budíkom a keď má vstať, cíti sa unavený, nevyspatý. Pri dlhodobej prepracovanosti, pri depresiách je veľmi časté, že sa človek ráno cíti ešte viac unavený, ako večer, keď išiel spať. Poruchy spánku je potrebné liečiť, nakoľko nedostatkom spánku potom trpí celý organizmus a je náchylnejší aj na iné, teda telesné ochorenia.

Vznikajú zo psychiky aj telesné ochorenia?

Dlhodobé neliečenie depresívnych alebo úzkostných stavov môže spôsobiť aj telesné ochorenia, ktoré vznikajú dlhodobým prežívaním psychického súženia a psychickej nepohody. Často vplyvom stresov vznikajú zápaly žalúdočnej sliznice alebo až žalúdočné vredy. Časté je tiež zvyšovanie krvného tlaku a pulzu, kedy pacient pociťuje nepríjemné búšenie srdca a tlak v hrudi. Vtedy sa krvný tlak nedá nastaviť iba liekmi na vysoký krvný tlak, ale musíme liečiť psychiku, musíme dosiahnuť aby sa pacient cítil psychicky dobre a potom už lieky na vysoký krvný tlak zaberú.

Dokonca často sa stáva, že pri zlepšení psychiky sa krvný tlak sám upraví a pacient nemusí užívať lieky na vysoký krvný tlak.

Dlhodobý stres znižuje imunitu, pôsobí nežiadúco na hormonálnu sústavu organizmu.

Vplyvom dlhodobej psychickej nepohody môžu vzniknúť akékoľvek telesné ochorenia.

© andysoft