Prečo vznikajú psychické ochorenia?
Ľudský mozog je veľmi zložitý a citlivý orgán, ktorý reaguje aj na najmenšie zmeny, ktoré sa v ňom udejú. V mozgu sú bilióny nervových buniek, volajú sa neuróny. Medzi neurónmi dochádza k prenosu informácií, tieto prebiehajú veľkou rýchlosťou. Niekedy sa stane, že sa znížia, alebo zvýšia hladiny malinkých molekúl, ktoré prenášajú informácie z jedného neuróna na druhý neurón a tým sa zmení náš psychický stav.
Napríklad pri znížených hladinkách serotonínu (tzv. hormón šťastia- to je tiež látka, ktorá prenáša informácie z jedného neurónu na druhý), človek pociťuje úzkosť, strach, napätie, má smutnú, alebo podráždenú, alebo nervóznu náladu, necíti sa psychicky dobre, necíti psychickú pohodu, nedokáže sa upokojiť, cíti často nepríjemné psychické napätie, celkovo sa cíti psychicky zle. Horšie tiež znáša záťaž, všetky povinnosti sa mu zdajú byť ťažké, všetko ho veľmi vyčerpáva. Hovoríme, že človek má depresiu.
Alebo sa zníženie serotonínu môže prejavovať len silnými úzkosťami, alebo napríklad bolesťami hlavy, rúk, nôh, kĺbov, chrbtice, alebo búšením srdca, tlakom v hrudi, alebo nepríjemnými pocitmi v oblasti žalúdka. Zníženie serotonínu na nervových zakončeniach môže mať rôzne príznaky, u každého človeka trochu odlišné, ale vždy je potrebné hladinky serotonínu zvýšiť, čo dokážeme urobiť psychiatrickou liečbou, alebo v ľahších stavoch aj len psychoterapiou. Tak dosiahneme, že mozog môže zase harmonicky pracovať a človek prestane pociťovať nepríjemné psychické alebo telesné pocity.
Čo sa môže stať, keď sa psychické ochorenie dlhodobo nelieči?
Liečbu nepríjemných psychických stavov neodporúčam odkladať, lebo potom sa tieto psychické pocity zafixujú a ťažšie sa liečia. Keď viac týždňov pociťujete nepríjemné psychické stavy, strach, úzkosť, napätie, nepokoj, alebo pociťujete viac týždňov únavu, napriek tomu, že máte dosť spánku, aj sa snažíte dosť oddychovať, tak navštívte psychiatra, aby Vám čím skôr pomohol a ochorenie sa liečilo.
Môže psychické ochorenie vzniknúť aj pre stresy a preťaženie alebo prepracovanosť v práci?
Psychické ochorenia veľmi často vznikajú z dlhodobých stresov. Počet ľudí, trpiacich úzkostnými
Bývajú pri psychických ochoreniach aj poruchy spánku?
Akékoľvek psychické ochorenia často začínajú poruchami spánku. Vyskytuje sa zvýšená ospalosť, potreba spánku aj
cez deň, neschopnosť ráno vstať aj po dlhom a hlbokom spánku, pocity únavy
Vznikajú zo psychiky aj telesné ochorenia?
Dlhodobé neliečenie depresívnych alebo úzkostných stavov môže spôsobiť aj telesné ochorenia, ktoré vznikajú dlhodobým
prežívaním psychického súženia a psychickej nepohody. Často vplyvom stresov vznikajú zápaly žalúdočnej sliznice
alebo až žalúdočné vredy. Časté je tiež zvyšovanie krvného tlaku
Dokonca často sa stáva, že pri zlepšení psychiky sa krvný tlak sám upraví a pacient nemusí užívať lieky na vysoký krvný tlak.
Dlhodobý stres znižuje imunitu, pôsobí nežiadúco na hormonálnu sústavu organizmu.
Vplyvom dlhodobej psychickej nepohody môžu vzniknúť akékoľvek telesné ochorenia.